Prova på-dans för 6–9-åringar på Kungliga Svenska balettskolan

Datum:

Tid:

Plats: Kungliga Svenska balettskolan, Söder Mälarstrand 39

Prova på-dans på Kungliga Svenska balettskolan vänder sig till barn mellan 6 och 9 år som är nyfikna på dans eller kanske ska börja på en dansskola.

Varmt välkommen att prova på dans på Kungliga Svenska balettskolan. Här får barnen träffa både lärare och elever och inte minst upptäcka allt det roliga med dans. Med våra erfarna pedagoger och duktiga elever får barnen dansa till livemusik, uppleva hur dans känns och prova på olika dansstilar såsom klassisk balett, modern/nutid och improvisation. Inte minst kommer de få dansa tillsammans.

Vid två tillfällen, 28 oktober och 2 december, finns det möjlighet att delta i vår prova på-dans. Vi delar in barnen i två olika ålderskategorier, 6–7 år och 8–9 år. Medföljande föräldrar är välkomna men deltar inte i klasserna och närvarar inte i lektionssalen. Barnen bör komma ombytta eller ha med sig ombyte.

Anmälan

Anmäl dig via webbformuläret.

Anmälan prova på-dans