Informationskväll för blivande årskurs 4 på Engelbrektsskolan

Datum:

Tid:

Plats: Engelbrektsskolan, Valhallavägen 76

Informationskväll för dig som vill veta mer inför årskurs 4.

Välkommen till en informationskväll där vi presenterar Engelbrektsskolan. Vi träffar dig som söker till oss från en annan skola till årskurs 4 och dig som redan går här. Vi berättar om verksamheten i mellanstadiet och om Engelbrektsskolans profilverksamhet. Profilverksamheten ger Engelbrektsskolans elever möjlighet att följa sina passioner.

Engelbrektsskolan har profiler inom områdena:

  • bild/film/design
  • fotboll
  • ma/no/tk
  • pop/rock
  • so.

Engelbrektsskolan är en skola där lärandet är en resa och varje elev har potentialen att stråla. 

Har du frågor?

Kontakta Pär Kalderén, biträdande rektor.

E-post: par.kalderen@edu.stockholm.se