Dansdrömmar – grundskolans vårföreställning

Datum:

Tid: 23 maj 18.00–20.00, 24 maj 18.00–20.00, 25 maj 13.00–15.00

Plats: Kungliga Svenska balettskolan, Söder Mälarstrand 39

Nu är det snart dags för årets andra vårföreställning, Dansdrömmar, på Kungliga Svenska Balettskolan. Varmt välkommen till Riddarfjärdsteatern!

Efter förra årets föreställning med Den lille prinsen presenterar vi nu vår version av den klassiska berättelsen om Törnrosa – Dansdrömmar. Här medverkar hela grundskolan och elever från vår klassiska gymnasielinje. 

Utöver detta bjuder vi på ett verk skapat av och för, tre av våra klassiska avgångselever Werneri & Walteri Voitila och Laura Persson. Vi är även stolta över att få välkomna tillbaka portugisiska koreografen Ana Sendas som har skapat ett modernt verk för årskurs 8 och 9.

Övrig information

Föreställningen är cirka 120 minuter inklusive paus.
Fikaförsäljning sker i pausen, intäkterna går till elevernas klasskassor.

Biljettpriser

Vuxen: 250 kronor
Barn under 18 år: 125 kronor

Boka biljett

Biljetter bokas via Nortics webbplats.