Dejako šibako sičarimos

Chavorre save silen kaver dejako šib sar e švediska shaj te len dejako šibako sičarimos ande fundamentoski škola aj fundamentoski specialno škola katar o agor ande angluni školaki klasa.

Kadja rodes te les dejake šibake sičarimos:

1. Le kontakto la školasa kaj phirel tirro chavorro.
  2. E škola kerel jekh zumajimos te rodelt e si ke tirro chavorro siles čačimos te lel hazna pa dejako šibako sičarimos.
  3. E škola mukel andre maj dur o rodimos anda tirro chavorro ko kodo savo organizil o dejako šibako sičarimos.

Čačimos te les dejako šibako sičarimos, internotoski rig katar e školake institutcia (Rätt till modersmålsundervisning, Skolverkets webbplats).

Minoritetoske šib

Te si ke tirro chavorro kerel partja anda jekh natcionalno minoriteto siles čačimos te sičarelpes minoritetoske šib ande tema dejako šib. Najleke musaj te del duma e šib kherela katar aver kontakto vaj te žanel e šib maj dumult.

Kana rodes te les dejako šibako sičarimos ande jekh katar le natcionalne minoritetoske šiba musaj tirri škola, vi ke si katar e komunako vaj jekh privato šerutno, sila obligacia te organizil jekh kîsavi educatcia anda tirro chavorro.

O studimasko thaj bučako kordinatoro katar tirri škola si te žutiltut te si ke si tut pushimatar.

Čačimos te barios tirri natcinalno minoritetoske šib, internotoski rig katar e školake institutcia (Rätten att utveckla sitt nationella minoritetsspråk, Skolverkets webbplats)

Uppdaterad