Nastava ki dajakiri čhib

E čhaven avere dajakere čhibjaja osim i švedikani šaj te ovel nastava ki dajakiri čhib ki fundalnikani škola hem ki specialno škola taro o angloškolakoro odelenie.

Adžahar ja prijavine baši i nastava ki dajakiri čhib:

1. Kontaktirin tle čhaveskere školaja.
  2. I škola kerela jekh proceniba so tle čhave isi hako te učestvuinel.
  3. I škola prijavinela tle čhave ko organizatori e nastavake ki dajakiri čhib.

Hako nastavake ki dajakiri čhib ko vebthan ko Državno zavod školenge (Rätt till modersmålsundervisning, Skolverkets webbplats)

Minoritetikani čhib

Te tlo čhavo pripadinela ki disavi minoritetikani čhib isi ole/ola hako te sikljol i minoritetikani čhib ko predmeti dajakiri čhib.Tlo čhavo na valjani te koristinel i čhib ko sakodiveskoro družiba ja te ovel ole angluno čhibjakoro džanipa.

Keda ka prijavine baši nastava ki dajakiri čhib ki disavi nacionalnikani minoritetikani čhib, te škola isi dužnost te organizirinel asavki nastava tle čhaveske/čhajake, bizi razlika dali tani opštinakiri ja nezavisno nadležno direktori.

Tle školakoro studiengoro – hem zanateskoro godidejdžia ka pomožinel tut te isi tut diso pučibaske.

O hako te buvljarelpe pli nacionalnikani minoritetikani čhib ko vebthan ko Državno zavod školenge (Rätten att utveckla sitt nationella minoritetsspråk, Skolverkets webbplats)

Uppdaterad